Aktualności
2017-02-01
Podwójna ulga podatkowa dla innowacyjnych firm

 źródło: http://www.rp.pl/Postepowanie-podatkowe/301239975-Podwojna-ulga-podatkowa-dla-innowacyjnych-firm.html#ap-1

 

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiada spore zachęty dla innowacyjnych firm. Chodzi przede wszystkim o podatkową ulgę w formie dodatkowego odliczenia wydatków na badania i rozwój (B+R).

– Obecnie ulga ta wynosi 50 proc., a wszystko wskazuje, że od 1 stycznia 2018 r. będzie to 100 proc. – podkreślił Gowin.

 Obecnie ulga polega na pomniejszeniu podstawy opodatkowania o maksymalnie połowę wydatków na badania i rozwój. Oprócz tego firma zalicza te wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Po zmianach odpis ten zwiększy się do 100 proc. wydatków, co w praktyce da 19-proc. oszczędności (przy uwzględnieniu 19-proc. stawki daniny).

Przypomnijmy, że ulga na B+R obowiązuje od 2016 r. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, jak wynika z badań firmy doradczej E&Y, blisko połowa przedsiębiorców nie wiedziała, że istnieje.

Małe nią zainteresowanie wynikało zapewne z wysokości odpisu. W pierwszym roku było to maksymalnie 30 proc. niektórych wydatków. Dopiero od początku obecnego roku odliczyć można 50 proc. wybranych kosztów działalności B+R. Korzystne zmiany wprowadziła tzw. pierwsza ustawa o innowacyjności.

 Według zapowiedzi cytowanego przez PAP Jarosława Gowina nowa ustawa o innowacyjności, która powinna wejść w życie 1 stycznia 2018 r., będzie zawierać wiele dodatkowych instrumentów. Na ich uzgodnienie między kierowanymi przez wicepremierów Gowina i Mateusza Morawieckiego ministerstwami Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Rozwoju zabrakło czasu podczas prac nad pierwszą ustawą.

Minister Gowin liczy, że dzięki zwiększeniu ulgi uda się wyraźne rozruszać innowacyjność polskiej gospodarki. Powołując się na styczniowy ranking najbardziej innowacyjnych państw opracowany przez agencję informacyjną Bloomberg, w którym Polska awansowała z 23. na 22. pozycję, ocenił, że nasz kraj, choć powoli, pnie się pod względem innowacyjności w górę.

– Jestem przekonany, że w 2017 r. ten wzrost naszej pozycji będzie już skokowy, bo od 1 stycznia obowiązuje ustawa o innowacyjności firmowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ścisłej współpracy z Ministerstwem Rozwoju – ocenił.

W ramach ulgi B+R firma inwestująca w badania i rozwój może odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów pracowniczych personelu zatrudnionego w celu realizacji premiowanej działalności. Inne wydatki, w tym m.in. na zakup materiałów, surowców, ekspertyz, opinii i usług doradczych, uprawniają do odliczenia 50 lub 30 proc., w zależności od wielkości firmy. Wcześniej odpis wynosił od 10 do 30 proc. Nowela ze stycznia wydłużyła okres, w którym można dokonać odliczenia, z trzech do sześciu lat. Wprowadziła też dla nowych firm możliwość uzyskania zwrotu równowartości w gotówce, jeśli nie mają od czego odliczyć wydatków.

 


Tylko dla członków RIG
Login:Hasło:

zapamiętaj mnie
Zapomniane hasło?Zgubiony login?
Newsletter
Dopisz swojego maila do newslettera!
Otrzymasz świeże informacje o wydarzeniach, spotkaniach i szkoleniach.

Dołącz do nas!
Sprawdź co zyskujesz dołączając do nas!
Realizowane projekty

Regionalny Ośrodek EFS

Przetestowanie i wdrożenie usługi pilotażowej w zakresie planowania i finansowania przedsięwzięć gospodarczych w MŚP

Copyright © 2018 Regionalna Izba Gospodarcza Sieradz